Театр дөньясына чуму

2019 елның 14 мае, сишәмбе

1 майдан 20 майга кадәр Буа шәһәрендә III Халыкара театр фестивале уза. Быел аның географиясе киңәйде-бу Иран, Сербия, Украина, Казахстан, Эстония, Мәскәү, Россия төбәкләре вәкилләре. Шулай итеп, Буа провинциясе ун көнгә Халыкара театрларның башкаласы булды.

Бу юлы 27 театр Буа, Апас, Чүпрәле, Тәтеш, Кама Тамагы, Кайбыч районнары сәхнәләрендә 40лап спектакль күрсәтәчәк. Жюри хөкеменә төрле репертуар тәкъдим ителәчәк.

13 май көнне безнең район фестиваль кунакларын Актүбә өлкә драма театры У. Шекспирның «Гамлет» спектаклен карау вакытында кабул итте. Т. Ахтанова.

Безгә Санкт – Петербург шәһәреннән Райкин исемендәге театр килә икән, безнең сайлау Василий Макарович Шукшин Үлемсез проза әсәрләре буенча «Шуры-Муры» спектакленә тукталдык. Сүз уңаенда, агымдагы елның июль аенда язучының тууына 90 ел. Совет чоры бездән алга таба ничегрәк китә, без аны сагынып искә алабыз. Юрий Гальцев һәм Владимир Глазков куйган «Шуры-Муры» спектакле Шукшинның гади кешеләр турында дулкынландыргыч хикәяләренә нигезләнгән. Яшь талантлы актерлар башкаруында дулкынландыргыч һәм бик ихлас геройлар Шукшина тамашачыда иң җылы хисләр уятты…

Спектакль бик ошады!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: