Ана капиталы: ничек сарыф итәргә?

2019 елның 23 гыйнвары, чәршәмбе

Узган ел Татарстан Пенсия фонды ана капиталына 20 меңнән артык дәүләт сертификаты биргән. Гомумән алганда, программа гамәлдә булган вакыт эчендә республикада Ана сертификатын алуга гаризалар саны 266 меңнән артып киткән, ана капиталы акчаларыннан 80% ка якын файдаланганнар. Программа гамәлдә булган вакыт эчендә ана капиталы 77 млрд. сум акча түләнгән.

Ана капиталын тотуның иң популяр юнәлеше булып гариза биргән кешеләрнең 90 проценттан артыгы торак шартларын яхшырту кала. Ана капиталы программасы эшли башлаганнан бирле аның чаралары ярдәмендә Татарстанның 207 меңнән артык гаиләсе торак шартларын яхшырткан. Шуларның 180 меңгә якын гаилә ана капиталы белән өлешчә яки тулысынча торак кредитларын түләгән. Тагын 28 меңнән артык гаилә кредит акчаларын җәлеп итмичә торак шартларын яхшырткан.

Моннан тыш, Россия Пенсия фонды балаларны укыту өчен 16 меңнән артык гариза кабул итте.  Белем бирү хезмәтләре өчен түләүгә күрсәтмәләрнең артуы, моннан тыш, 2018 ел башыннан башлап, программага төзәтмәләр белән дә аңлатыла, алар гаиләләргә сертификат рәсмиләштергәннән соң ук акча җибәрергә рөхсәт итә.

Нәтиҗәдә, 4 меңгә якын гаилә яңа мөмкинлектән файдаланган һәм балалар бакчасы һәм ясли ана капиталы белән түләгән. Акча белән балалар бакчасы һәм яслей, шул исәптән шәхси, шулай ук бала карау һәм карау буенча хезмәт күрсәтүләр өчен түләүгә тотарга була. Шул ук вакытта башка очракта да оешмада тиешле хезмәт күрсәтүләргә лицензия булу мөһим шарт булып тора.

Шулай ук 2018 елдан башлап түбән керемле гаиләләр өчен маткапитал акчаларыннан айлык түләүләр алу мөмкин булды. Аларга хокук ел башыннан икенче бала туган гаиләләр, ә гаиләнең бер әгъзасына керем күләме эшкә яраклы халыкның 1,5 яшәү минимумыннан артмый. 2018 елда 350 гаилә Россия Пенсия фондының территориаль органнарына айлык түләү алу өчен гариза белән мөрәҗәгать итте.

Гаилә 2019 елда түләү хокукына ия булу-булмавын аңлау өчен, соңгы 12 календарь ай эчендә гаилә кеременең гомуми суммасын алырга, аны 12гә бүләргә, ә аннары гаилә әгъзалары санына, шул исәптән туган икенче баланы да бүләргә кирәк. Әгәр алынган күләм Татарстан Республикасында хезмәткә сәләтле гражданинның 1,5 тапкыр яшәү минимумыннан кимрәк булса (2019 елдан – 14 034 сум), пенсия фондына барырга һәм айлык түләү өчен гариза тапшырырга мөмкин.

2019 елда әлеге түләү бала 1,5 яшькә җиткәнче дә бирелә. Гаиләләргә уңайлы булсын өчен түләү билгеләү турында гаризаны бала туганнан соң 6 ай эчендә бирергә мөмкин – акчалар шушы вакыттан узган вакыт өчен түләнәчәк. Гариза биргәндә 6 айдан соң түләү мөрәҗәгать иткән көннән билгеләнә.

Ана капиталыннан түләү күләме гаилә яшәгән төбәккә һәм узган елның 2 кварталы өчен баланың яшәү минимумына тигез. Ягъни 2019 елда гариза белән мөрәҗәгать иткән гаиләләр өчен түләү күләме Татарстан Республикасында 2018 елның 2 кварталы өчен баланың яшәү минимумына – 8896 сум тәшкил итәчәк.

Шуны истә тотарга кирәк: 2018 елда гариза биргән гаиләләрнең айлык түләүләр күләме 8 490 сум сакланачак. Әмма бер елдан соң, акча бирү турында яңа гариза бирү өчен, РПФның клиент хезмәтенә яки күпфункцияле үзәккә кабат мөрәҗәгать итәргә кирәк, шуннан соң күләме 8 896 сумга үзгәрәчәк.

Моннан тыш, ана капиталы акчаларын торак шартларын яхшыртуга, әнисенең тупланма пенсиясен формалаштыруга һәм инвалид балаларны җәмгыятькә социаль адаптацияләүгә һәм интеграцияләүгә юнәлдерергә мөмкин.

Ана капиталы программасына керү мөмкинлеге 2021 елның 31 декабренә кадәр озайтылды. Ягъни ана капиталына хокук алу өчен 2021 елның 31 декабренә кадәр туган яки уллыкка алынган бала кирәк. Шул ук вакытта сертификат алу һәм аның акчалары белән эш итү вакыты чикләнмәгән.

2019 елда ана капиталы күләме 453 мең сум тәшкил итә.

Кайбыч районында 2018 елда 52 сертификат бирелгән, 2007 елдан барысы 932 сертификат. 89% тан тулысынча файдаланганнар, 276,3 млн. сум түләнгән, 833 хуҗадан файдаланган, аларның 11666676сы-торак шартларын яхшыртуга, 9ы-балаларны укытуга, 2се-балалар бакчасына, ай саен мөрәҗәгатьләрне түләү өчен мөрәҗәгать юк

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: